Za Tobą długi spacer z kijami? Odpocznij, rozgrzej się ciepłą herbatą i przeczytaj jak bardzo pomogłaś/pomogłeś sobie i kondycji Twoich stawów.
Używając podczas spaceru kijów do nordic walking, przy zachowaniu prawidłowej techniki chodu, wspomagasz i odciążasz swoje stawy. Każdy krok jest amortyzowany i zmniejsza się obciążenie więzadeł stawów stopy. Zmniejsza się także amplituda wstrząsów ciała, co przekłada się na mniejsze ryzyko przeciążenia stawów nóg i kręgosłupa. Wykonanie ruchu w odciążeniu poprawia kondycję ścięgien i mięśni. Ale po kolei…:
- Mniejsze obciążenie stawów kręgosłupa, kolanowych i biodrowych
Chodzenie z kijkami może mieć pozytywne korzyści na kondycję kręgosłupa. Dzięki temu, że w chód zaangażowane są także górne partie mięśni, następuje odciążenie dolnych partii mięśni. Oznacza to, że przy tym samym wysiłku całego organizmu stawy kolanowe, stawy biodrowe i lędźwiowe kręgosłupa są obciążone w mniejszych stopniu, a dzięki temu wolniej się zużywają.
Sprawdza się u osób, u których występuje przeciążenie stawów (ciężar ciała równomiernie rozkłada się na: staw biodrowy, kolanowy i skokowy).
Zaznaczamy jednak ponownie, że niezbędnymi warunkami do lepszego funkcjonowania naszego organizmu są: odpowiednia technika marszu oraz prawidłowa praca kijkami.

- Elongacja kręgosłupa
Nadmierny nacisk na krążki międzykręgowe może powodować ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Przy prawidłowej technice wypchnięcia kija dochodzi do elongacji kręgosłupa (kręgosłup wyciąga się), a dzięki temu zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe.
- Retrakcja barków
Prawidłowo wykonany ruch ramienia za biodro automatycznie prostuje sylwetkę i sprawia, że barki są ściągane do tyłu. Dzięki temu rozciągają się niewydolne mięśnie pleców i przykurczone mięśnie klatki piersiowej.
Amortyzacja wstrząsów
Kijki do nordic walkingu są zbudowane ze specjalnie skomponowanych elastycznych materiałów, które amortyzują wstrząsy spowodowane odbiciem od podłoża. Dodatkowo, oparcie na kijkach odciąża stawy – głównie stawy kolanowe, gdyż nacisk na stawy jest o ok. 10 kg mniejszy niż gdy idziemy bez nich.
Zanim jednak wyruszysz na pierwszy trening, skonsultuj to z lekarzem lub rehabilitantem. Warto skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli jesteś pod stałą opieką lekarską.
