

Rezerwat Bogdanieckie lasy morenowe położony jest w gminie Witnica. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie zbliżonym do naturalnego fragmentu lasu o charakterze grądu środkowoeuropejskiego i żyznej buczyny niżowej.
Rezerwat znajduje się w sąsiedztwie rezerwatu „Bogdanieckie Grądy”, zajmuje teren pagórkowaty. Na obszarze rezerwatu wyróżniono dwa siedliska przyrodnicze, grąd środkowoeuropejski (Galio sylvatici – Carpinetum) oraz żyzną buczynę niżową (Galio odorati Fagetum).
Grąd środkowoeuropejski – występuje głównie we wschodniej części rezerwatu zajmując przeważnie obszary znajdujące się w obniżeniach terenowych. Zespół na terenie rezerwatu reprezentowany jest przez las dębowo-grabowy ze znaczną domieszką buka, z licznym podrostem i nalotem grabowym. W runie występują gatunki charakterystyczne, między innymi: przytulia leśna (Galium sylvaticum) i kostrzewa różnolistna (Festuca heterophylla).
Żyzna buczyna niżowa – obejmuje przeważnie obszary znajdujące się na wzniesieniach terenu i w górnej części stoków. Drzewostan zbudowany jest z buka z domieszką dęba i graba. Obecność graba mogłaby wskazywać, że potencjalną roślinność może stanowić grąd, jednak obecność perłówki jednokwiatowej (Melica uniflora) będącej gatunkiem charakterystycznym dla żyznej buczyny wskazuje na ten właśnie zespół.
Miejsce startu trasy znajdziecie w kodzie QR:



