ChodzimyBoLubimy (9) – różne odmiany marszu z kijami

Wiosna to kwitnąca kolorami pora roku, która zachęca do wyjścia na świeże powietrze i otwarty teren, gdzie przyroda budzi się do życia. W takich warunkach, na leśnych ścieżkach, alejkach parkowych czy nawet chodnikach z powodzeniem stosowana jest technika marszowa z kijkami. Obok tradycyjnego kroku marszowego warto wykonywać też inne zadania ruchowe, które sprawią ćwiczącym wiele przyjemności, a dodatkowo odsuną na dalszy plan monotonię wysiłku.

Kijki wbrew pozorom dają ćwiczącym szerokie możliwości. Zróżnicowane ćwiczenia, zastosowanie form zabawowych czy zmienna intensywność w czasie aktywności, wszechstronnie wpływają na rozwój i poprawę sprawności organizmu (angażują podczas wysiłku większość partii mięśniowych, mają wpływ na rozwój szybkości, wytrzymałości, skoczności, zręczności i koordynacji ruchowej). Czasem pewna odmiana pomaga też poprawić technikę marszową.

Aby wypróbować inne odmiany marszowo – skocznościowe należy wyznaczyć odcinek o równej nawierzchni o długości 50-100m, na którym zostaną zastosowane poniższe ćwiczenia. Jedna długość – jedna odmiana marszu, powrót – klasyczny marsz.

  • Marsz „narciarski”: marsz z równstronną pracą ramion. Podczas marszu ramiona wykonują ten sam ruch w tym samym czasie (fot. 1).
  • Marsz „z karabinem”: z pracą jednego ramienia. Sposób polecany w sytuacji, gdy zauważono pewną dysproporcję między pracą lewego i prawego ramienia. Dążąc do wyeliminowania błędu należy skupić się na korekcie nieprawidłowego ruchu konkretnego ramienia, gdy drugi kijek jest oparty o drugie ramię i wyłączony z właściwego cyklu marszowego. Przy braku błędów można wykonać taki marsz z pracą prawej jak i w dalszej kolejności – lewego ramienia (fot. 2).
  • Marsz „skoczny”: naprzemianstronne podskoki z kijkami (można też wprowadzić równostronną pracę ramion). Należy je wykonywać swobodnie z wydłużoną fazą przenosu kijków i ruchu ramion (fot. 3).
  • Marsz „wieloskoczny” czyli wieloskok z kijkami: ćwiczenie dynamiczne z obszerną pracą ramion. Jego celem jest zarówno zaakcentowanie naprzemianstronnego ruchu kończyn, jak i wzmocnienie nóg oraz ramion. Większe obciążenie i lepszy efekt można uzyskać wykonując wieloskok pod niewielkie wzniesienie (fot. 4).
  • Marsz „korekcyjny”: kijki należy położyć na barkach, dłonie trzymają przeciwne ich końce. Podczas marszu zaakcentowana jest prawidłowa praca nóg, tzn. stopę należy stawiać na podłożu od pięty (fot. 5).
  • Marsz „dwójkami” (z wykorzystaniem jednej pary kijków, lub też lasek gimnastycznych): Osoby ćwiczące ustawione jedna za drugą trzymają przeciwne końce kijków, tzn. osoba prowadząca trzyma kijki za rękojeści, osoba druga trzyma kijki w okolicach grotów. Zadaniem dwójki jest wykonać zsynchronizowany marsz z prawidłową pracą ramion (fot. 6).
Fot. 1
Fot. 1
Fot. 2
Fot. 2
Fot. 3
Fot. 3
Fot. 4
Fot. 4
Fot. 5
Fot. 5
Fot. 6
Fot. 6

Po wykonaniu wszystkich odmian wracamy do klasyki – marsz z kijkami w stałym tempie przez dłuższy czas.

Z marszowo – skocznościowym pozdrowieniem – Dorota Kamień