ChodzimyBoLubimy (2/2024) – Dzień dobry ekipo trenerów

Top2

Dzień dobry ekipo trenerów!

Pierwszy tydzień minął nam ekspresowo.

W wielu lokacjach pojawili się nowi uczestnicy, których gorąco przywitaliście. Nie zapominajcie o tym rytuale, który buduje grupę i stwarza przyjemną atmosferę.

Zrobiliście bardzo fajne zdjęcia, na których nareszcie jesteście wszyscy.. nawet fotograf, którego czasami trzeba było doliczać do raportu. Poprosimy o kolejne uśmiechnięte, wiosenne fotki.

W tym tygodniu, jak i kolejnych będziemy prezentowali Wam po jednym ćwiczeniu na każdą część spotkania.. rozgrzewka, część główna i rozciąganie. Korzystajcie z tych propozycji i dokładajcie kolejne, wypracowane przez Was ćwiczenia.

Grzejemy się..

Jak wiemy, rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem, przygotowującym nasze ciało do zadania głównego. Maszerując z kijami działamy mocno rękoma i nogami.. skupmy się na tych partiach naszego ciała.

1

Propozycja na ten tydzień to obszerne krążenia ramion w przód, w tył oraz wersje gdzie krążymy nimi naprzemiennie w przód i w tył (kraul). Dla rozweselenia grupy proponujemy jeszcze jedno ćwiczenie, gdzie jedno ramię krąży do przodu a drugie do tyłu. Dla każdej wersji krążenia ramion proponujemy po 10 powtórzeń.

Część główna treningu..

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera.. uczcijmy więc ten dzień i zabawmy się w jedno z ćwiczeń koordynacyjnych.

2

Na początek musimy ustalić rytm w którym będziemy maszerować. Trzymając mocno kij w dłoni, na wyprostowanym ramieniu uderzamy końcówką kija w ziemię (wcielamy się w sapera i szukamy przed sobą min). Dokładamy teraz marsz w miejscu według wybijanego rytmu. Każde wbicie kija w ziemię skutkuje postawieniem stopy (raz lewej, raz prawej). Dla ułatwienia proponujemy zająć naszą głowę rytmicznymi dźwiękami.. wypowiadajcie sobie Bam..Bam..Bam na każdy postawiony krok. Gdy złapiemy już rytm, możemy poeksperymentować z szybkością.. przyspieszamy i zwalniamy.. wszystko wykonujemy jeszcze w miejscu. Dokładamy teraz pracę drugiego ramienia pracującego z kijem w powietrzu.. skoordynowany ruch wahadłowy z poprawnie łapanym i puszczanym kijem w momencie mijania biodra. Tak przygotowanego „sapera” do działań, wypuszczamy z bloków startowych na odcinku 100 metrów. Nie jest tu ważna prędkość, a dokładność i rytmiczny marsz. Po 100 metrach zatrzymujemy się i zmieniamy ramię, które wybija rytm. Dodatkowym wyzwaniem może być w tym ćwiczeniu poprawne wbijanie kija (zgodnie z techniką NW), którym wymachiwaliśmy drugim ramieniem. Na początku wykonujcie to ćwiczenie wolniej, tak aby było bezpiecznie. Jest to wspaniały trening koordynacyjny.. działa prozdrowotnie dla naszej głowy. Czasami ubaw jest po pachy.

Ciągniemy nasze mięśnie..

Rozciągnijmy klatkę piersiową i zaangażujmy nasze łopatki. Chwytamy nasze kije na całej szerokości i przenosimy je na wyprostowanych ramionach nad głowę. Bardziej rozciągnięci uczestnicy mogą przenieść kije za głowę i ściągnąć łopatki. Wytrzymajmy 15 sekund w takiej pozycji i powtórzmy ćwiczenie 3 razy.

3

Na zakończenie proponujemy małą gierkę iście ekwilibrystyczną.. a wszystko to za sprawą święta, które obchodzimy 20 kwietnia.. Światowy Dzień Cyrku.

Zabawa polega na balansowaniu kijem na dłoni. Wypinamy rękawiczkę z kija i ustawiamy go grotem na środku naszej dłoni. Staramy się utrzymać go jak najdłużej w pionie. Dla zaawansowanych „cyrkowców” proponujemy wykonać to ćwiczenie stojąc na jednej nodze, lub użyć palca zamiast dłoni zmniejszając powierzchnię podporu kija. Starajmy się również wykonywać to ćwiczenie w miejscu, lub na wyznaczonym obszarze. Powodzenia!!!

Pamiętajcie o pożegnalnych okrzykach lub gestach podsumowujących Wasze treningi. One tak samo podnoszą atrakcyjność spotkań jak powitania.

Zapewne nie wszyscy z Was wiedzą kto jest autorem naszych porad i kto wymyśla dla Waszych uczestników ćwiczenia.. to Szymon Sypniewski, trener lokalizacji Konin, który będzie wspierał nas w tym sezonie w procesie treningowym.

Razem z Szymonem pozdrawiamy Was serdecznie.